Με την παρουσία του Δημάρχου Αλεξανδρούπολης Γιάννη Ζαμπούκη και χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως, Τραϊανουπόλεως και Σαμοθράκης κ.κ. Ανθίμου, τελέσθηκε το πρωί η δεύτερη Θεία Λειτουργία στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου, από τις τρεις συνολικά που πραγματοποιήθηκαν σήμερα.
Ο Δήμαρχος Αλεξανδρούπολης ανάγνωσε το σύμβολο της πίστεως, ενώ ο Μητροπολίτης στην ομιλία του ανέφερε μεταξύ άλλων: «Γυρίσαμε στις Εκκλησίες μας. Ξαναμπήκαμε στους Ναούς μας. Ασπαστήκαμε τις εικόνες μας. Προσκυνήσαμε τα λείψανα των αγίων μας. Ιδωθήκαμε μεταξύ μας «πρόσωπο προς πρόσωπο». Χαρήκαμε τη Θεία Λειτουργία μας».
![](https://focustonevro.gr/wp-content/uploads/2020/05/97989065_297123737967145_2751903198586339328_n.jpg)
Στην είσοδο του Μητροπολιτικού Ναού του Αγίου Νικολάου, υπήρχε αντισηπτικό και άτομο που ενημέρωνε τους πιστούς για το πού μπορούν να καθίσουν, ενώ η προσέλευση των πιστών σε όλους τους ιερούς ναούς της Μητροπόλεως Αλεξανδρουπόλεως, πραγματοποιήθηκε με βάση τους όρους που έθεσε η ειδική επιστημονική επιτροπή για την πανδημία του κορωνοϊού, με σκοπό τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας και τις προϋποθέσεις που καθόρισε η Διαρκής Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος σε σχετική της εγκύκλιο.