Η ιδρυτική συνάντηση της επιτροπής ισότητας της Π.Α.Μ.Θ. πραγματοποιήθηκε με την παρουσία του Περιφερειάρχη Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης, Χριστόδουλου Τοψίδη, και της Προέδρου της επιτροπής και Περιφερειακής Σύμβουλου της ΠΕ Ξάνθης , Βασιλικής Παυλακάκη.
Κατά τη διάρκεια της πρώτης συνεδρίασης συζητήθηκαν οργανωτικά θέματα, θέματα λειτουργίας της Επιτροπής, η διαμόρφωση του Σχεδίου Ισότητας των φύλων και η κατάρτιση ενός γενικού προγράμματος δράσεων.
Ο Περιφερειάρχης αναφέρθηκε στην συγκρότηση της επιτροπής ως ένα κρίσιμο “πρώτο βήμα προς την ενίσχυση της δικαιοσύνης και της ισότητας στην περιφέρεια”, τόνισε ότι η Διοίκηση της ΠΑΜΘ στηρίζει και υποστηριζει την Ισότητα των Φύλων με κάθε διαθέσιμο τρόπο, σημείωσε ότι η ενθάρρυνση των γυναικών για συμμετοχή στον πολιτικό, τον κοινωνικό και τον επαγγελματικό στίβο αποτελεί προτεραιότητα και εξέφρασε την πεποίθηση ότι η Επιτροπή θα παράξει σημαντικό και χρήσιμο έργο στην πορεία του χρόνου.
![](https://focustonevro.gr/wp-content/uploads/2024/04/PEI4-1024x683.jpg)
![](https://focustonevro.gr/wp-content/uploads/2024/04/PEI5-1024x683.jpg)
![](https://focustonevro.gr/wp-content/uploads/2024/04/PEI2_n-1024x683.jpg)
![](https://focustonevro.gr/wp-content/uploads/2024/04/PEI3-1024x683.jpg)