Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Κέρδισε την σουηδική Ίσταντς και είναι μια ανάσα από την ευρωπαϊκή κούπα η ΑΕΚ του Εβρίτη Βαγγέλη Αραμπατζή!

Η ΑΕΚ νίκησε 30-26 την Ύσταντς στη Χαλκίδα στον 1ο τελικό και βρίσκεται μία… ανάσα από την κατάκτηση του ΕΗF European Cup. Η Ένωση πήρε την νίκη με διαφορά 4 τερμάτων και μάλιστα με καλή αμυντική παρουσία που θα την βοηθήσουν στον επαναληπτικό της Κυριακής (21:00) στο ίδιο γήπεδο να στεφθεί Κυπελλούχος Ευρώπης.

Στην ΑΕΚ αγωνίζεται ο Βαγγέλης Αραμπατζής από την Αλεξανδρούπολη που σημείωσε 1 γκολ σε αυτό τον πρώτο τελικό.

Πολύ καλό ματς, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Τόμας Μπάουερ, ενώ κορυφαίοι ήταν επίσης Τζηράς, Μυλωνάς και Λέμος.

Το ματς

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, όπου η Ύσταντς κατάφερε να προηγηθεί 4-3 (9’) η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματα της και με κορυφαίους τους Μπάουερ και Τζηρά πραγματοποίησε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά 8-4 στο15′ με γκολ του διεθνούς δεξιού εξτρέμ.

Από εκείνο το σημείο η Ένωση έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και ανέβασε την διαφορά στα 6 γκολ (11-5) στο 18′ με εντυπωσιακό γκολ του Λέμος και του Παπαδιονυσίου από θέση πίβοτ.

Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο την διαφορά, αλλά οι Σουηδοί εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη που προήλθαν από τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων μειώνοντας σε 15-12 με τον Λέμος να σημειώνει το 16-12 σχεδόν με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια ξεκίνησε πολύ δυνατά επαναφέροντας την διαφορά στα 6 γκολ (19-13 στο 35′, 21-15 στο 37′). Οι Σουηδοί με τον Χάλμπακ και τον Σβένσον έδωσαν ελπίδες στην Ύσταντ που μείωσε σε 26-24 στο 50′ με ένα επιμέρους 4-1 (από 25-20 στο 44′).

Το πέναλτι και το δίλεπτο που κέρδισε ο Μπουνέτα από τον Νίγκρεν που μετέτρεψε σε γκολ ο Τζηράς και ένα ακόμα δίλεπτο στον Σβένσον, έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να φτάσει στο +5 (29-24) με σερί 3-0 στο 51′

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Ένωση ωστόσο να διατηρεί την διαφορά και να φτάνει στη νίκη με 30-26

ΑΕΚ- ΥΣΤΑΝΤΣ 30-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-4, 12-8, 14-9, 16-12 (ημχ), 19-13, 22-17, 25-21, 28-24, 29-25, 30-26

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 1, Τζηράς 7, Δομπρής, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 6, Πέντερσεν 3, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος , Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 2

ΥΣΤΑΝΤΣ (Καρλέν): Κραφτ, Χάλμπακ 6, Λ. Σβένσον, Χούγκοσον, Νίγκρεν 5, Έρνστ, Χ. Άντερσον, Μπρόμαν, Μπάλσταντ 1, Πέτερσον, Νταλίν 3, Λάρσεν, Γένσεν, Τ. Άντερσον 5, Πάλμαρ, Τ. Σβένσον 6.

Διαιτητές: Μπουνουάρα- Σάμι (Γαλλία), Delegate: Κοεν (Ισραήλ) Δίλεπτα: 2/5 Πέναλτι: 4/4, 1/2

Πηγή: e-handball.gr