Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Κατέκτησαν το League Cup “Νίκος Σαμαράς” με τον Παναθηναϊκό οι Κοντοστάθης και Κασαμπαλής

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα δύο πολύτιμα σετ που χρειάζονταν στον Β τελικό για την κατάκτηση του 4ου τίτλου και τρίτου συνεχόμενου Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, ενώ στη συνέχεια ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στον επαναληπτικό τελικό της διοργάνωσης που έγινε στο κατάμεστο γυμναστήριο του Μετς.

Το League Cup με τους “πράσινους” κατέκτησαν και οι Αλεξανδρουπολίτες Σταύρος Κασαμπαλής και Γρηγόρης Κοντοστάθης, έχοντας πρωταγωνιστικό ρόλο.

Στον Α αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 3-0 σετ. Και τη σεζόν 2019-20 ο Παναθηναϊκός είχε ηττηθεί στην έδρα του 3-2 από τον Ολυμπιακό στον δεύτερο τελικό αλλά πήρε τον τίτλο στο «χρυσό» σετ.

Πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης αναδείχτηκε ο Κουβανός διαγώνιος Φερνάντο Ερνάντεζ αλλά και ο Τεό Βουλκίδης έκανε εκπληκτική εμφάνιση.

Από τον νικητή ΠΑΟΚ που απόψε ολοκλήρωσε τη σεζόν κορυφαίος και πρώτος σκόρερ ήταν ο Τάσος Γάτσης με 17 πόντους εκ των οποίων οι 7 ήταν από μπλοκ.

Ο Παναθηναϊκός μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς θα μπει στη σειρά των τελικών με αντίπαλο τον Ολυμπιακό για τον τίτλο του πρωταθλητή (3 νίκες).

Στο 1ο σετ και στο 27-27 ο Κόβαρ με επίθεση και ο Λινάρδος με λάθος έδωσαν το σετ στον Παναθηναϊκό 29-27.

Με δύο λάθη του ΠΑΟΚ (λάθος σερβίς Τρούχτσεφ, λάθος επίθεση Βαν ντε Ντρις) πήρε ο Παναθηναϊκός και το 2ο σετ 25-23.

Μετά το 2-0 σετ οι πράσινοι έχασαν το κίνητρο τους αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να πάρει μία νίκη γοήτρου και τιμής. Είναι η τέταρτη φορά που ο Δικέφαλος φτάνει σε τελικό Λιγκ Καπ.

Πάντως στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 24-23 με τον Κόβαρ αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 με λάθος Ερνάντεζ, μπλοκ Σαλταφερίδη και επίθεση Μούχλια, έκανε το 26-24 και ξεκίνησε το δρόμο για την ανατροπή.

Διαιτητές: Βουδούρης, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τσεκούρας, Γεώργας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.