Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

2η στην Ελλάδα η ομάδα βόλεϊ Κ18 του Εθνικού – Μόνο περηφάνια για τα παιδιά της Αλεξανδρούπολης

Τα παιδιά του Γιώργου Ανδραβίζου, έκαναν υπερπροσπάθεια στο τελευταίο παιχνίδι του final four κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά στο φινάλε ηττήθηκαν.

Στο καθαριστικό 5ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε με 7-3 αλλά ο Πήγασος επέστρεψε στο παιχνίδι και τελικά επικράτησε 15-13 κατακτώντας την πρώτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα. Πλέον ο Εθνικός περιμένει να δει αν θα πανηγυρίσει το ασημένιο ή το χάλκινο μετάλλιο, πράγμα που θα εξαρτηθεί από την αναμέτρηση του Ιωνικού με τον Πανερυθραϊκό που είναι σε εξέλιξη.

Το ματς

Στο πρώτο σετ το 5-5 έγινε 10-6 για τον Πήγασο, η διαφορά παρέμενε σταθερά στο +4 και σταδιακά μεγάλωνε για το 25-18 και το 1-0 σετ.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με το 10-10 να γίνεται 16-11 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, για το 25-17 και το 2-0 σετ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν παράτησε το παιχνίδι και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-13 στο τρίτο σετ, κατάφερε να περάσει μπροστά με 19-22. Ο Πήγασος ισοφάρισε σε 23-23 αλλά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης στο τρίτο της σετ μπολ (23-24, 24-25, 25-26) έκανε το 25-27 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός ξέφυγε στα μισά του με 9-12, κράτησε την διαφορά μέχρι το τέλος και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με 21-25.

Συναρπαστικό ήταν το πέμπτο σετ, με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να ξεκινάει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς προηγήθηκε με 7-0. Ο Πήγασος Πολίχνης όμως έβγαλε πάθος και με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τέλιο σε επίθεση και μπλοκ μείωσε σε 5-8. Με άσσο του Παναγιώτη Αναστάση η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-8 και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Αν και ο Εθνικός ισοφάρισε σε 13-13, ο Πήγασος Πολίχνης πήρε δύο συνεχόμενους πόντους και τελείωσε την αναμέτρηση με 15-13, κατακτώντας και το πρωτάθλημα Ελλάδας στους παίδες.

Διαιτητές: Νικάκης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Τα σετ: 3-2 (25-18, 25-17, 25-27, 21-25, 15-13) σε 123′

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Μαζιώτης): Σαββίδης, Σεμερτζίδης, Παναγιώτου, Τέλιος, Αδαμίδης, Στεφανίδης / Μπαλούκας (λ), Μπαρλής (λ), Αυγερινίδης, Σδραυκάκης, Πετρίδης.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ (Ανδραβίζος): Κεσκίνης, Μιχαηλίδης, Παπάζογλου, Σαλαμπάσης, Σουσουρίδης, Κοντοστάθης / Γκοτσίδης (λ).

ΠΗΓΗ: sportsaddict.gr