Παρασκευή 28 Ιουνίου 2024

Beach Handball: Κυπελλούχοι Ελλάδας οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης

Ολοκληρώθηκε το 11o Loux Cup 2024 στην Αριστοτέλους, ένα τουρνουά- ορόσημο για το Beach Handball αφού για πρώτη φορά το άθλημα έκανε την εμφάνιση του στην εμβληματική πλατείατης Θεσσαλονίκης. Το τουρνουά ήταν ενταγμένο στο 25o Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Beach Handball Λουξ και στο Εuropean Beach Handball Tour της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Χάντμπολ.

Κυπελλούχοι Ελλάδος στις γυναίκες για 2η φορά αναδείχθηκαν οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης, ενώ στους άνδρες για πρώτη φορά στην ιστορία του κατέκτησε το κύπελλο ο Απόλλων Σταυρούπολης

MVP των ανδρών αναδείχθηκε ο Χρήστος Κεδέρης και των Γυναικών η Ευγενία Διακογιάννη.

Τις απονομές έκαναν ο Πρόεδρος της ΟΧΕ Κώστας Γκαντής, το μέλος του ΔΣ της ΟΧΕ και Πρόεδρος της ΕΣΧΘ Δημήτρης Σαουλίδης, η Αντιδήμαρχος Αθλητισμού Δήμου Θεσσαλονίκης Κούλα Γιαννακίδου, ο Αντιδήμαρχος Πυλαίας- Χορτιάτη και Πρόεδρος του ΑΕΣΧ Πυλαίας Γιώργος Μπαμπαράτσας, η Αντιδήμαρχος Πυλαίας- Χορτιάτη, Βασιλική Κανέλλου και ο Υπεύθυνος του τουρνουά Άγγελος Μαυρίδης.

Τα αποτελέσματα της Κυριακής 23 Ιουνίου:

1ος ημιτελικός: Απόλλων Σταυρούπολης- Φοίβος Συκεών 2-0 (13-12, 30-14)

Πυλαία- Κύκλωπες (Γ) 2-1 (16-10, 14-20, 12-10)

2ος ημιτελικός: ΑΕΣΧ Πυλαίας- Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 1-2 (19-21, 21-20, 10-11)

Θέσεις 5-6: Ωρίωνας Χανίων- Ζαφειράκης Νάουσας 2-0 (24-9, 20-6)

Θέσεις 3-4: Φοίβος Συκεών- ΑΕΣΧ Πυλαίας 0-2 (16-20, 8-16)

Τελικός Γυναικών: ΑΕΠ Πανόραμα- Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 1-2 (16-18, 15-14, 2-5)

Τελικός Ανδρών: Απόλλων Σταυρούπολης- Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 2-0 (22-20, 25-22)

Πηγή: sportsaddict.gr