Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2024

Ισοπαλία για Αλεξανδρούπολη FC και Ορέστη Ορεστιάδας

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν η Αλεξανδρούπολη FC με τον Ορέστη Ορεστιάδας, με το τελικό 1-1, να αφήνει μία πικρή γεύση στους παίκτες του Νίκου Μπαχαρίδη.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μπήκε πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και στο 5ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Κυριζάκη, ύστερα από εκπληκτική πάσα του Φουρλατάρα. Και μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν την κατοχή και να δημιούργησαν κινδύνους, με Βαρσαμίδη και Κυριζάκη, ωστόσο ο Ορέστης ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα, με τον Κοκοτσάκη να εκμεταλλεύεται τη σύγχηση στην άμυνα της FC και να ισοφαρίζει σε 1-1, στο 23’. Το σκληρό παιχνίδι που επέτρεψε ο διαιτητής Δρακίδης από τους φιλοξενούμενους, αποσυντόνισε τους παίκτες του Νίκου Μπαχαρίδη, με τους Κ. Πατσιώρα και Κυριζάκη, να δέχονται σκληρά μαρκαρίσματα, χωρίς ωστόσο να κερδίζουν κάποιο σφύριγμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν για το γκολ, ωστόσο το πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων, δεν μπόρεσε να αποφέρει κάποιο τέρμα. Στο 78’ ο Μωραΐτης άγγιξε το γκολ, ωστόσο ο Καραδαής, μπλόκαρε στη γωνία του. Η τελευταία φάση του αγώνα, ανήκε στον Ορέστη, με τον Καφετζή να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτσάκη, στο 87’.

Αλεξανδρούπολη FC: Κοτσάκης, Φουρλατάρας (81’ Παπαδάκης), Τόσκας (81’ Μωραΐτης), Καρτσαμπάς, Σωτηράκης (81’ Μουρατίδης), Ντεμπά, Γκιουρτζίδης (63’ Δημητριάδης), Ψάλτης, Κυριζάκης (63’ Ράλλης), Κ. Πατσιώρας, Βαρσαμίδης

Ορέστης Ορεστιάδας: Καραδαής, Θέμελης, Παπαναστασίου (46’ Αντωνακούδης), Πεταλωτής, Τσιγγελίδης, Πασχαλίδης (80’ Καφετζής), Σταματόπουλος, Τηλέγραφος (70’ Ανδρεάδης), Ιωαννίδης, Ζαβέρδας, Κοκοτσάκης (60’ Παπούδης)