Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Βαγγέλης Ντούμας στα 100μ πρόσθιο!

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο πενηντάρι, Ευάγγελος-Εφραίμ Ντούμας τερμάτισε πρώτος στον τελικό στα 100μ πρόσθιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο Βίλνιους και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

Ο 16χρονος αθλητής από την Αλεξανδρούπολη, που ανήκει στον Ολυμπιακό, κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί και να κερδίσει τον τελικό με χρόνο 1:00.80, όχι μακριά από το 1:00.66 που είχε πετύχει τον Απρίλιο στο “Ακρόπολις”

Ο Ντούμας, το νεότερο μέλος της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, γύρισε 3ος στα 50μ αλλά στη συνέχεια…έγινε αέρας. Στη δεύτερη θέση ανέβηκαν δυο αθλητές που τερμάτισαν σε 1:01.10, ο Ισπανός Καντεβάλ Μικολάου και ο Βούλγαρος Μανόλοφ.

Δείτε τα αποτελέσματα, ΕΔΩ

Είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα σε Ευρωπαϊκό εφήβων/νεανίδων μετά από πέντε χρόνια και το “νταμπλ” του Απόστολου Παπαστάμου (200μ. και 400μ. μικτή) στο Καζάν.